Scraps - the official WPBC Newsletter

PUPPY SOCIALISING AND TRAINING FOR OLDER DOGS

AT CANON’S CREEK INDEPENDENT SCHOOL, CNR OF NURSERY WAY & PRINCESS PATH, PINELANDS

Every Sunday at 9am

Please join us at 9.00 for puppy socialization and a training session for older dogs (all breeds).

Every one is welcome. Tea & coffee will be served.

All puppies and dogs welcome after 2nd inoculation. Please bring water and water bowls for dogs, tasty treats and favourite toy along. All dogs to be kept on collar and lead.

Contact Casey Ward for more information: 082 824 7589 or csassy@live.co.za

Please remember to pick up all dog pooh as the grounds are used for school activities. Pooh bags to be deposited in black bags provided, NOT in the schools bins. Thank you.

For further info or directions to venue ring Marlien 083 717 4120 or email info@wpbc.co.za

SEE YOU THERE (weather permitting)!

New puppy owners please note there has been Parvo Virus and Kennel Cough reported at various vets. Please ensure your puppies are not playing on public ground before their 2nd vaccinations are completed. Discuss with your vet.

 

SCRAPS Newsletters
(Click on the newsletter to download the PDF)



August 2016

April 2016
WPBC Scraps magazine
December 2015

October 2014

July 2014

March 2014

December 2013

September 2013

July 2013

March 2013

December 2012

September 2012

July 2012

March 2012

December 2011

September 2011

June 2011

March 2011

December 2010

August 2010

 

Schedules for Upcoming Shows / Events

 

Sunday 15th March 2015

Saturday 9th & Sunday 10th May 2015

W P BOXER CLUB
TROPHY AND DISCIPLINE SHOW
12th MARCH 2011

JUDGE Mrs. L. Kasselman

BREED RESULTS

DOGS

Minor Puppy 6 – 9 Months
1st No 76 POLGARA CURTAIN CALL Mrs M Heystek

Puppy 9 – 12 Months
1st No 67 DAWKENDALE PLAYING TRICKS Mr & Mrs KM Hull
2nd No 77 TORTUGA JUMPING JACK FLASH Mrs J Verrinder

Junior 12 - 18 Months
1st No 72 BRUNO Mrs CM Barry

Adult Open Class
1st No 63. ANCORY SURFIN’ USA Mr J Kieser & Ms T Gilmour

BITCHES

Baby Puppy 4 – 6 Months
1st No 71 BOBBELS J Horn

Minor Puppy 6– 9 Months
1ST No 79 MARDUSMARA MISTY Mrs M Holtrop

Junior 12 - 18 Months
1st No 80 TANYATI ENCHANTING Mrs M Hodgkinson
2nd No 73 MADUSMARA SONJA Mrs CM Barry

Veteran 7 Years & Over
1st No 75 CH SEDHOR SUSIE Mrs M Heystek

Open
1st No 68. DAWKENDALE SPELLBOUND Mr & Mrs KM Hull

Champions
1st No 81 CH TANYATI BROADWAY DEBUT Mrs M Hodgkinson
2nd No 74 CH THASRITE CHARLIZE Mrs F Roberts

FINALS:

BEST PUPPY IN SHOW
1st No 67 DAWKENDALE PLAYING TRICKS Mr & Mrs KM Hull (below)

2nd No 77 TORTUGA JUMPING JACK FLASH Mrs J Verrinder

BEST JUNIOR IN SHOW
1st No 80 TANYATI ENCHANTING Mrs M Hodgkinson (below)

2nd No 72 BRUNO Mrs CM Barry

BEST VETERAN IN SHOW
No 75 CH SEDHOR SUSIE Mrs M Heystek (below)

BEST CHAMPION IN SHOW
1st No 81 CH TANYATI BROADWAY DEBUT Mrs M Hodgkinson
2nd No 74 CH THASRITE CHARLIZE Mrs F Roberts

BEST SENIOR IN SHOW
1st No 63. ANCORY SURFIN’ USA Mr J Kieser & Ms T Gilmour
2nd No 80 TANYATI ENCHANTING Mrs M Hodgkinson

BEST IN SHOW
No 63. ANCORY SURFIN’ USA Mr J Kieser & Ms T Gilmour (below)

RESERVE BEST IN SHOW
No 81 CH TANYATI BROADWAY DEBUT Mrs M Hodgkinson (below)


BEST HEAD – No 77 Tortuga Jumping Jack Flash Mrs J Verrinder

BEST BRINDLE – No 63. ANCORY SURFIN’ USA Mr J Kieser & Ms T Gilmour

BEST RED – No 81 CH TANYATI BROADWAY DEBUT Mrs M Hodgkinson

BEST MOVER – No 81 CH TANYATI BROADWAY DEBUT Mrs M Hodgkinson

OBEDIENCE
W P BOXER CLUB TROPHY FOR THE BOXER GAINING HIGHEST POINTS
IN THE OBEDIENCE DISCIPLINE

No 62 Boxer Bitch THANGA Owned by Mrs L Etheridge

JO JO TROPHY WINNER OF JUMPING GRADE II
JAVA Owned by Glenda Lilley

SHOW RESULTS
Liesbeek Kennel Club Championship Show
27th February 2011
Judge Mrs Lyn Brand(RSA)
CC dog Dawkendale Flashpoint Mr. R. Morrison
RCC dog Ancory Surfin USA Mr. J. Kieser & Ms. T. Gilmour
CC Bitch Tanyati Enchanting Mrs. M. Hodgkinson
RCC Bitch Montala Uptown Girl of Manitoka Mrs. A. Roussouw
BOB Ch Tanyati Broadway Debut Mrs. M. Hodgkinson
RBOB Dawkendale Flashpoint Mr. R. Morrison
Best Puppy & 3rd in Puppy Group Titanwolverine Fire Fighter Mr. W. Streak
Best Junior Tanyati Enchanting Mrs. M. Hodgkinson
Kennel Association Championship Show
26th February 2011
Judge Mr Bruce Jenkins (RSA)
CC dog Ancory Surfin USA Mr. J. Kieser & Ms. T. Gilmour
RCC dog Dawkendale Flashpoint Mr. R. Morrison
CC Bitch Montala Uptown Girl of Manitoka Mrs. A. Roussouw
RCC Bitch Tanyati Enchanting Mrs. M. Hodgkinson
BOB & 2nd in Group Ancory Surfin USA Mr. J. Kieser & Ms. T. Gilmour
RBOB Ch Tanyati Broadway Debut Mrs. M. Hodgkinson
Best Puppy & 3rd in Puppy Group Titanwolverine Fire Fighter Mr. W. Streak
Best Junior & 1st in Junior Group Montala Uptown Girl of Manitoka Mrs. A. Roussouw
Hottentots Holland Kennel Club Championship Show
24th October 2010
Judge Mr. R. Ryrie (RSA)
CC dog Dawkendale Flashpoint Mr. R. Morrison
RCC dog Titanwolverine Red Alert Mrs. E. Duggan
CC Bitch Tortuga Cracklin Rose Kieser/Schaefer
RCC Bitch Tanyati Enchanting Mrs. MT Hodgkinson
BOB Ch. Tanyati Xhilaration Mrs. MT Hodgkinson
RBOB Ch. Chiswick Grand Design Mrs. S.E. Young
Best Puppy Tanyati Enchanting Mrs. MT Hodgkinson
Junior Group 1st Titanwolverine Red Alert Mrs. E. Duggan
Western Province Kennel Club Championship Show
23rd October 2010
Judge Mrs. M. Watson (Australia)
CC dog Titanwolverine Red Alert Mrs. E. Duggan
RCC dog Dawkendale Flashpoint Mr. R. Morrison
CC Bitch Montala Uptown girl Mr. W. Streak
RCC Bitch Wincasley Gosh I'm Posh of Hartwell Mrs. R.C. Truebody
BOB Ch Thasrite Charlize Mrs. F. Roberts
RBOB Montala Uptown Girl Mr. W. Streak
Best Puppy Montala Uptown Girl Mr. W. Streak
Group 3rd. Ch Thasrite Charlize Mrs. F. Roberts
Puppy Group 4th. Montala Uptown Girl Mr. W. Streak
Junior Group 1st Titanwolverine Red Alert Mrs. E. Duggan
The Working & Herding Breeds Club of the Cape Championship Shop
22nd October 2010
Judge Mr. R. Fehler (Canada)
CC dog Dawkendale Flashpoint Mr. R. Morrison
RCC dog Anchory Surfin USA Mrs. M. Meaker
CC Bitch Anchory Fatal Atraction Mrs. M. Meaker
RCC Bitch Wincasley Gosh I'm Posh of Hartwell Mrs. R.C. Truebody
BOB Ch. Chiswick Grand Design Mrs. S.E. Young
RBOB Ch Tanyati Broadway Debut Mrs. MT Hodgkinson
Best Puppy Wincasley Gosh I'm Posh of Hartwell Mrs. R.C. Truebody
Group 4th. Ch. Chiswick Grand Design Mrs. S.E. Young
Cape Town Kennel Club Championship Show
17th October 2010
Judge Mrs Pat Guild (RSA)
CC dog Anchory surfin USA Mrs. M. Meaker
RCC dog Dawkendale Flashpoint Mr. R. Morrison
CC Bitch Tortuga Cracklin Rose Kieser/Schaefer
RCC Bitch Montala Uptown Girl Mr. W. Streak
BOB Ch. Chiswick Grand Design Mrs. S.E. Young
RBOB Anchory Surfin USA Mrs. M. Meaker
Best Puppy Tortuga Jumpin Jack flash at Stanwix Mrs. J. Verrinder
Group 4th. Ch. Chiswick Grand Design Mrs. S.E. Young
Puppy group 2nd Tortuga Jumpin Jack flash at Stanwix Mrs. J. Verrinder
Junior group 1st Anchory Surfin USA Mrs. M. Meaker
Western Province Boxer Club Championship Show
16th October 2010
Judge Ms. Dawn Pilling (U.K.)
CC dog Dawkendale Playing Tricks Hull,Mrs D&Mr K
RCC dog CH&Aus Gr Ch Thasrite The New Yorker Mr. J Kieser Mr. D. Strachan
CC Bitch Tortuga Cracklin Rose Mr. J. Kieser/ Tammy Gilmour
RCC Bitch Ancory Fatal Atraction Mr. R. Marais
Best Puppy Dawkendale Playing Tricks Hull,Mrs D&Mr K
Best Junior Ancory Fatal Attraction Mr. R. Marais
Best Veteran CH&Aus G Ch Thasrite The New Yorker Mr. J Kieser Mr. D. Strachan
Best Champion Ch. Tanyati Broadway Debut Mrs. M. Hodgkinson
Best in Show Dawkendale Playing Tricks Hull,Mrs D&Mr K
Breede Rivier Championship Show
16th October 2010
Judge Mr. Ronnie Tolsen (Ireland)
CC dog Dawkendale Flashpoint Mr. R. Morrison
RCC dog Anchory Surfin USA Mrs. M. Meaker
CC Bitch Tanyati Enchanting Mrs. MT Hodgkinson
RCC Bitch Tortuga Cracklin Rose Kieser/Schaefer
BOB Dawkendale Flashpoint Mr. R. Morrison
RBOB Ch. Tanyati Xhilaration Mrs. MT Hodgkinson
Best Puppy Tanyati Enchanting Mrs. MT Hodgkinson
Puppy group 3rd Tanyati Enchanting Mrs. MT Hodgkinson
Kennel Association Championship Show
27th Feb 2010
Best Puppy Titanwolverine Red Alert Mrs. E. Duggan
Best Junior Joshua Mr. T. Matthews
CC Dog Anchory Oikos Mr. D. Smith
RCC Dog Titanwolverine Red Alert Mrs. E Duggan
CC Bitch Tortuga Cracklin Rose Mr. J. Kieser/ Schaifer
RCC Bitch Rhoswyn Vanilla Sky of Thasrite Mrs. F. Roberts
BOB Ch. Genelto Joint Venture at Montala Mr.W. Streak
RBOB Tortuga Cracklin Rose Mr. J. Kieser/Schaifer
Liesbeek Kennel Club Championship Show
28th Feb 2010
Best Puppy Titanwolverine Red Alert Mrs. E. Duggan
Best Junior Joshua Mr. T. Matthews
CC Dog Mardusmara Aron Mrs. M. Holtrop
RCC Dog Titanwolverine Red Alert Mrs. E Duggan
CC Bitch Rhoswyn Vanilla Sky of Thasrite Mrs. F. Roberts
RCC Bitch Tortuga Cracklin Rose Mr. J. Kieser/ Schaifer
BOB Ch. Genelto Joint Venture at Montala Mr.W. Streak
RBOB Mardusmara Aron Mrs. M. Holtrop

W P BOXER CLUB
TROPHY AND DISCIPLINE SHOW
13th MARCH 2010

JUDGE Ms. M. Heystek

BREED RESULTS

DOGS

Minor Puppy 6 – 9 Months
1st No 63 Miss R Massey’s Troy

Puppy 9 – 12 Months
1st No 70 Mrs E Duggan’s Titanwolverine Red Alert
2nd No 68 Miss T Gilmour’s Anchory Surfin USA

SA Bred
1st No 67 Mrs M Holtrop’s Mardusmara Aron

Graduate 18 – 24 Months
1st No 69 Mr DV Smith’s Anchory Oikos

Veteran 7 Years & Over
1st No 65 Mrs J Verrinder’s Ch Stanwix Chase the Wind

BITCHES

Baby Puppy 4 – 6 Months
1st No 52 Mrs A Rossouw’s Montala Up Town Girl of
Manitoka

Puppy 9 – 12 Months
1st No 2 Mrs R Truebody’s Dawkendale Stardusted For Hartwell

Veteran 7 Years & Over
1st No 66 Mrs M Holtrop’s Mardusmara Kayla

Open
1st No 54 Mr KM Hull’s Dawkendale It’s a Breeze
2nd No 50 Mrs F Robert’s Rhoswyn Vanilla Sky of Thasrite

Champions
1st No 51 Mrs JF Robert”s Ch Thasrite Charlize

FINALS:

BEST PUPPY IN SHOW
1st No 70 Mrs E Duggan’s Titanwolverine Red Alert
2nd No 2 Mrs R Truebody’s Dawkendale Stardusted For
Hartwell

BEST VETERAN IN SHOW
1st No 65 Mrs J Verrinder’s Ch Stanwix Chase the Wind
2nd No 66 Mrs M Holtrop’s Mardusmara Kayla

BEST OPEN IN SHOW
1st No 69 Mr DV Smith’s Anchory Oikos
2nd No 65 Mrs J Verrinder’s Ch Stanwix Chase the Wind

BEST CHAMPION IN SHOW
1st No 51 Mrs F Robert’s Ch Thasrite Charlize

BEST SENIOR IN SHOW
1st No 69 Mr DV Smith’s Anchory Oikos

BEST IN SHOW
No 69 Mr DV Smith’s Anchory Oikos (below)

RESERVE BEST IN SHOW
No 51 Mrs F Robert’s Ch Thasrite Charlize

BEST HEAD – No 54 Mr KM Hull’s Dawkendale It’s a Breeze

BEST BRINDLE – No 54 Mr KM Hull’s Dawkendale’s It’s a Breeze

BEST RED – No 67 Mrs M Holtrop’s Mardusmara Aron

BEST MOVER – No 69 Mr DV Smith’s Anchory Okos

OBEDIENCE
BEGINNERS CLASS
2nd No 47 Miss M Martin’s Boxer Bitch Tara Jane 95.5/100

WORKING TRIALS
COMPANION DOG

4th No 30 Mrs B Davis Boxer Dog Freddie Apt Ex 72.5/100

P.E. Championship Shows
2/3/4 April 2010

Congratulations to Edna Duggan on the Port Elizabeth show Weekend. Edna got her first 2 CC's with Tank and winning a RBOB. Going forward to win 2 puppy group placings 2nd & 3rd. Well done Edna.

Margot Holtrop's Aron was shown by Selwyn, and he received a CC. Becoming a Champion. Congratulations Margot.

Fay made Vanilla up as Champion and got 2 C.C.'s and RBOB. Thanks to Jacqui who showed her!

Wayne Streak from JHB got BOB at the 3 shows, with his Boxer Striker. Group placings on 2 days and a group win, following through with RBIS. Well done Wayne!

Well done to all our Boxers in breed!

OBEDIENCE CORNER

by Rex Koning

Our highest scorer in the obedience section is Michelle who came first in the last obedience competition.

Our most improved obedience dog is Tanis. Our highest rating member in obedience is Berit Davis.

We welcome Mike back to our special days as he has not recovered fully.

Roy Joynt and his new baby pays us a visit occasionaly.

Our non boxer dog members, Alida Liebenberg, whose dog is under doctors orders still comes and trains her dog with us.

Giesla and her white shepherd is always at training, unless she is globe trotting.She should be in class B but her dog rather likes to play.

Trish and her border collie who is in class C has inproved her position in class C, and shortly will be right on top of the obedience competition.

Our only german shepherd dog under the control of Susie who competes in class B has a few problems to sort out, other wise she is progressing well.

Pat Wilmot and Sheila Farmer also attends training classes occasionally.

It is so nice to see the new Boxers puppies at social training under the supervision of Fay and Jacqui.As it was said to me -- ITS TEAM WORK.

TRAINING CLASSES ARE HELD ON SUNDAYS FROM 8 .30 for beginners and 9 am for more advance classes.

For information phone :- Berit Davis --021 7123131- Michelle on 082 7385926

ANNUAL AWARDS 29th NOVEMBER 2009 PRESENTED BY WPBC

DOG OF THE YEAR: Ch Thasrite Charlize Fay Roberts
RESERVE DOG OF THE YEAR: Dawkendale Spellbound Ken & Dawn Hull
SIRE OF YEAR: Ch Stanwix Chase The Wind Jacqui Verrinder
DAM OF YEAR: Ch Thasrite Charlize Fay Roberts
BREEDER OF THE YEAR Dawkendale Ken & Dawn Hull
BEST OBEDIENCE BOXER Tara Michelle Martin
MOST IMPROVED BOXER Julius Mike Brown
BEST ROOKIE Rogan Michelle martin

Congratulations to you all!

OBEDIENCE RESULTS

Kennel Association Open Show on 5th December 2009

Winners of the Supa 3
Class C Simon Hammerton and "Solo"
Class B Berit Davis and "Freddie"
Novice Tina Borgstroom and "Sting"


Congratulations to the W.P.B.C team winning the SUPER THREE TEAM event.

Rogan tied with 2 other dogs for 2nd place in special beginners, and after a run off... (Where he literally ran off?)…he was placed fourth. Tara came 5th in beginners. The classes were big with 11 entries in special and 18 in beginners!